Un meci istoric

In aceasta saptamana,s-a depasit un scor record in Liga Campionilor la fotbal:Liverpool a invins pe Besiktas Istanbul(care nu sunt nici ei niste ingramaditi) cu 8-0,un scor mai rar intalnit intr-o competitie atat de puternica si echilibrata.

Cred ca scorul spune totul dar imi permit sa fac unele consideratii pe marginea partidei:

1.Liverpool avea neaparata nevoie de victorie dupa ce nu reusise sa stranga decat 1 punct in 3 jocuri si dupa cum se vede,s-au mobilizat exemplar si au maturat pe jos cu cei care,atentie,ii invinsesera cu 2 saptamani in urma,aceiasi turci de la Besiktas,in Turcia,cu 2-1.Ce mai reevansa,cu varf!

2.Desi scorul se marea si se tot marea,anterenorul englezilor isi trimitea jucatorii sa atace,sa marcheze in continuare cat pot.Mentalitate de invingatori!Nu s-au multumit cu cat facusera,cum poate ar fi facut altii.

3.Cum trebuie sa te simti dupa ce ai pierdut cu 0-8 dupa un meci in care oponentii tai au zburdat pe teren si au facut ce-au vrut din tine?

4.Liverpool pare sa fie o echipa care,la intervale masurate,face un meci de intra in istorie.Remember finala Ligii Campionilor din 2005,in care au fost condusi de AC Milan cu 0-3 la pauza si apoi au egalat in repriza a doua ca sa castige apoi la penaltyuri.

5.Si nu in ultimul rand,publicul englez absolut senzational care a umplut stadionul si care si-a incurajat favoritii tot meciul si ale lor cantece minunate culminand cu faimosul”You’ll never walk alone”(Nu vei fi niciodata singur)-adevarat comandament dupa care se ghideaza toti cei atinsi de fenomen.

A fost cea mai mare diferenta de scor din istoria competitiei.Dar nu numai scorul a uluit ci si evolutia jucatorilor.Ai nostri cat or mai avea de invatat?