Alonso,eroul noptii in Singapore

Dupa multi ani, am urmarit o cursa de Formula 1.Este vorba de Marele premiu al statului Singapore, care a atras atentia intregii lumi a sportului in ultimele zile fiindca a fost vorba de prima cursa nocturna din istoria „Marelui Circ”.

A fost, fara indoiala, o aventura pentru toti pilotii care nu au mai evoluat intr-o cursa care sa se dispute noaptea.Britanicul Lewis Hamilton chiar declara inaintea cursei:”Va fi incredibil sa mergi cu 300 km/h la lumina reflectoarelor”.

Pentru asigurarea unei optime iluminari pe circuit, s-au montat 1500 de proiectoare si 12 generatoare duble, care sa preintampine orice situatie nedorita.

Din fericire, cursa s-a disputat fara probleme din acest punct de vedere iar mie unul mi-a placut chiar si numai pentru elementul de noutate pe care l-a adus, mi-a placut cum erau luminate impozantele cladiri din capitala omonima a statului Singapore, in fine,mai multe lucruri.

Se pare ca totul face parte dintr-o campanie de promovare a turismului in Singapore, o tara in plina dezvoltare, care a inclus, printre altele, si constructia acestui circuit de Formula 1.

Cursa a fost castigata de fostul campion mondial, spaniolul Fernando Alonso, care nu mai castigase un Mare Premiu de Formula 1 de mai bine un an, si care a fost urmat in clasament de germanul Nico Rosberg si de britanicul Lewis Hamilton.

La general, Hamilton e lider, cu sapte puncte avans fata de locul 2, brazilianul Massa de la Ferrari, cu trei curse inaintea finalului de sezon.