Barcelona demolatoare

Aseara s-a disputat, la Madrid, derbyul campionatului spaniol, meciul pe care intreaga Spanie dar si toata lumea fotbalului l-a asteptat, „El Clasico”, Real Madrid-Barcelona. Un meci aproape decisiv pentru cele doua echipe, aflate in lupta pentru titlu. Barcelona avea 4 puncte avans, ce se puteau reduce la doar unul daca ar fi pierdut.

Partida a avut o desfasurare uluitoare, Realul a deschis scorul prin Higuain si deja madrilenii incepuseara sa viseze la titlu dar, pana la pauza, Henry, Puyol si Messi i-au redus la tacere pe cei de la Real si inca scorul putea fi mai mare, dar portarul Casillas s-a opus unui scor umilitor, care avea insa se inregistreze la final.

In repriza a doua, Sergio Ramos a dat din nou sperante Realului, de fapt, mai mult niste iluzii, pentru ca Barca a pus din nou tunurile pe eternul rival si a marcat de inca 3 ori, prin Henry, Messi si Pique (ultimul, cu o executie spectaculoasa), stabilind scorul final, un neverosimil 2-6, cea mai drastica infrangere a Realului in fata Barcei in ultimii treizeci de ani dar si o victorie stralucitoare a catalanilor, care isi pot asigura si matematic titlul etapa viitoare, daca ei castiga cu Villarreal si Realul pierde cu Valencia.

A innebunit Spania: "Rezultat istoric! Set, meci si CAMPIONAT!"Felicitari din suflet Barcelonei si imi doresc sa obtina si calificarea in finala Ligii Campionilor (meciul decisiv, miercuri, cu Chelsea, la Londra)!