Zi istorica in sportul romanesc!

De acum , pe Vointa Blog, voi scrie despre performantele sportivilor romani, acelea care nu beneficiaza de o mediatizare generoasa pentru ca, deh!, fotbalul e pus inainte de toate si, din pacate, doar latura sordida a „sportului-rege”.

Incepem cu echipa masculina de sabie a Romaniei formata din Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu şi Cosmin Hănceanu, care a castigat MEDALIA DE AUR la Campionatul Mondial de scrima de la Antalya (Turcia)! Campioni mondiali, va dati seama? La ce discipline mai suntem primii in lume? Baietii condusi de antrenorul Mihai Covaliu au invins in finala Italia cu 45-44 dupa ce au fost condusi cu 40-34.

Continuu cu al doilea meci al campioanei Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, in Liga Campionilor, care a castigat cu 37-33 meciul cu francezii de la Montpellier, una dintre favoritele la castigarea trofeului, condusa din teren de cel mai bun handbalist al lumii la ora actuala, Nikola Karabatic, si cu multi alti superjucatori in echipa (unii dintre ei campioni mondiali cu Franta in ianuarie 2009).

Ai nostri au inceput slab meciul, fiind condusi in prima parte a reprizei intai cu 15-7 dar au intors formidabil scorul, ajungand la egalitate, 17-17. La pauza a fost 18-17 pentru francezi.

In a doua repriza, Constanta a continuat sa marcheze gol dupa gol si a beneficiat de o evolutie exceptionala a portarului ei, Popescu, reusind sa castige la 4 goluri diferenta.

Ca o curiozitate, in pauze, la difuzoarele salii din Buzau se auzea melodia ” I need a miracle”. Si iata ca miracolul a venit!  Sa credem in noi si vom castiga!

Anunțuri

Un gând despre „Zi istorica in sportul romanesc!

1. Intradevar Graeme, o zi formidabila pentru sportul nostru, o zi in care am uitat ca avem infrastructura 0, politicieni care neglijeaza sportul sau in care am uitat de declinul nostru ca natiune sportiva.
    Iata ca pana si in cel mai arid desert din punct de vedere sportiv pot inflori mari performante.
    Felicitari echipei masculine de sabie pentru aurul obtinut la Antalya. Ceea ce au realizat baietii a fost ceva incredibil. Au depus o munca titanica, au un antrenor care nu se da in laturi de la munca si iata ca au luat aurul.
    HCM Constanta a reusit sa tranteasca monstrul Montpelier in sala de sport din Buzau. Dupa ce au reusit sa remonteze un handicap de 7 goluri, constantenii au reusit sa isi domine atat tactic cat mai ales psihic adversarul, reusind sa ii infranga pe final de meci la o diferenta de 4 goluri.
    Felicitari Romania!!! Azi am demonstrat ca putem avea un psihic extraordinar, atat la handbal cat mai ales la sabie.