Romania pierde cu Croatia

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in sferturile Campionatului Mondial, dupa ce a pierdut meciul impotriva reprezentativei Croatiei, scor 27-28. Pe langa miza evidenta, de calificare in faza sferturilor de finala, un rezultat pozitiv le putea duce si la Jocurile Olimpice de anul viitor la Londra. Obiectivul nu este nici asa compromis, dar trebuie ca o echipa din Europa sa castige Mondialul.

Dupa o evolutie mai degraba dezamagitoare in grupe, unde au incasat doua infrangeri (cu Brazilia si Franta-una rusinos de categorica, 20-39), au facut egal cu Japonia si au invins Tunisia si Cuba, fetele antrenate de Radu Voina aveau sansa sa se reabiliteze in fata suporterilor, printr-o calificare in sferturile CM.

Si, prima repriza a fost una foarte buna, la capatul careia fetele noastre conduceau cu 18-15, datorita atacului exact si paradelor Terezei Paslaru. In debutul reprizei secunde, Romania s-a distantat la patru goluri diferenta,  19-15, dar apoi a cazut fizic si Croatia a intors rezultatul. Partida a fost intrerupta timp de un sfert de ora din cauza unei pene de curent, la scorul de 21-20 pentru croate.

Dupa reluare, Romania a revenit la conducerea jocului si, in minutul 57, avea 2 goluri avans (27-25). Insa, lipsa de luciditate in atac si apararea agresiva a croatelor a facut ca romancele sa nu mai inscrie deloc, iar adversarele lor sa o faca de trei ori. Cele mai bune marcatoare ale noastre au fos Chirilă 6 goluri, Fiera 5, Nechita 4.

Am inteles, pana acum, problema absentelor unor jucatoare de baza din echipa noastra inca de la inceputul competitiei, dar s-a vazut inca o data lipsa unor jucatoare care sa-si asume raspunderea de a arunca de la linia de 9 metri. Nici extremele nu au fost puse cu adevarat in valoare. Astfel se incheie pentru Romania un Mondial in care m-am intrebat unde e spiritul echipei care obtinea bronzul european anul trecut.